cu transplant de cornee va vedea din nou?

Afectiuni oculare

Postata de Membrualejandra282814 cu 12 ani in urma.

mama mea a fost operata de CATARACTA SI GLAUCOM,iau pus cristalin dar nu vede nici cu cristalinul,se mai poate face ceva???am auzit de cornee dar nu stiu ce e si daca cu transplant de cornee va putea vedea

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In cataracta este afectat cristalinul,prin opacifierea acestuia, care blocheaza pasajul fasciculului luminos catre retina (componenta nervoasa a globului ocular la nivelul careia se formeaza imaginea), cauzand tulburari de vedere. Cataracta se poate rezolva prin inlccuirea cristalinului.
In glaucom se produce lezarea nervului localizat in polul posterior al ochilor (nervul optic), rezultand la pierderea treptata a vederii (prin cresterea presiunii intraoculare ; uneori leziunile apar chiar daca nu creste presiunea intraoculara). Medicul oftalmolog va depista tipul de glaucom si va indica tratamentul medicamentos (picaturi sau interventia chirurgicala, dupa caz).
In nici una dintre aceste afectiuni nu este afectata corneea.

Simona

acum 11 luni

La glaucoma si cataratta nu are nevoie de cornee