corioretinita cicatriciala

Afectiuni oculare

Postata de urechiusa cu 12 ani in urma.

buna,am 33 ani,la varsta de 16 ani am fost diagnosticata cu corioretinita cicatriciala,si de atunci mi-am pierdut vederea la ochiul stg,mi s-a explicat ca retina este plina de cicatrici si nu se mai poate face nimic..am facut mai multe controale si mi s-a spus acelasi lucru..chiar nu mai am nici o sansa?..precizez ca nu vad deloc cu ochiul stg si am si strabism divergent..multumesc!!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Din pacate, pentru acest diagnostic nu exista, pentru moment, niciun un tratament niciunde in lume.

toia

acum 10 ani

mama mea a fost diagnosticata cu corioretinita cicatriciala la ochiul drept si la ochiul stang cu glaucom cronic acum eu va intreb pe voi mama mea beneficiaza de un ajutor pt nevazatori? o indemnizatie? stimati domni zice ca nu beneficeaza e posibil asa ceva? cand o persoana are aceste diagnostice?