corioretinita cicatriceala

Afectiuni oculare

Postata de ileana116 cu 12 ani in urma.

Am acest diagnostic.M-i s-a cerut o tomografie .Se poate vedea cauza bolii sau poate fi vorba de o tumora? EU vad destul de bine 75-80% cu ochiul,am auzit ca alti bolnavi cu acest diag.nu mai vad. Am depistat-o la un control;am observat ca nu vad la fel cu ambii ochi si asa am aflat de corioretinita.Va rog sa imi spuneti ce urmari are.Multumesc

Raspunsuri (2)

tatiana

acum 11 ani

si eu am fost diagnosticat cu corioretinita centrala,am fost pe la zeci de controale,am fost si la odesa si nimeni nu mi-a dat nici un tratament,va rog daca stiti ceva spuneti-mi,multumesc.in ochi este o pata.

Viorel

acum 10 ani

Am si eu corioretinita centrala cicatriceala la ochiul drept. Am aflat cu vreo 10 ani in urma si de atunci am fost de zeci de ori la medici, dar nu m-am vindecat si cred ca asa o sa ramin pe restul vietii... Numai ca am doar 21 si ma tem sa nu scada si la celalalt ochi... caci ce ma fac fara vedere? Daca stiti ceva nou ce tine de tratament va rog spuneti-mi si mie, poate in alte tari se poate vindeca..???