Conjunctivita

Afectiuni oculare

Postata de aneta maria118721 cu 15 ani in urma.

De un an nu reusesc sa ma vindec de o conjunctivita "alergica".Am folosit tot felul de picaturi (Nettacin, Optanol, Spersalerg, Spersadex,Tobradex, Endocolir... si multe altele). Am si sindromul "ochiului uscat".Sunt disperata. Nu stiu ce sa mai folosesc si ce sa mai fac sa scap de aceasta conjunctivita.... Daca cunoasteti o metoda viabila, va rog spuneti-mi si mie! Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Florian Alex

acum 15 ani

Sindromul ochiului uscat ar fi determinat si de stres, sarcina sau scaderea imunitatii. De asemenea, purtarea indelungata si incorecta a lentilelor de contact determina aceasta afectiune. Poate ar fi indicat sa incerci o stimulare a imunitatii si sa iti odihnesti ochii cat mai mult.

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Pentru sindromul Ochiului uscat se recomanda lacrimile artificiale.
Persoanele care citesc, stau mai mult la televizor sau lucreaza in fata calculatorului trebuie sa faca o pauza la fiecare ora, timp de cateva minute, sa tina ochii inchisi sau sa clipeasca de mai multe ori. De asemenea, este bine sa se fereasca de aerul uscat produs de aparatele de climatizare, ventilatoare, uscatoare de par.
Itidoresc numai bine