conjunctivita

Afectiuni oculare

Postata de lolela18 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am fost la doctor acum 2 saptamani si mi-a spus ca am conjunctivita mi-a dat picaturi si un gel de ochi mai precis mai zis sa ma dau pe gene cu el. Pentru ca nu mi-a trecut am fost la alt doctor saptamana trecuta si mi-a zis ca am o zgarietura mica pe corne si mi-a dat alte picaturi si celalalt tratament l-am oprit! Am terminat tratamentul dar ochi tot ma mai deranjeaza si nu stiu ce sa fac sa ma duc la un al treilea doctor?

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

de principiu dupa un consult ambulator la care vi se prescrie o anumita medicatie, in functie de boala si raspunsul la tratament, puteti sa va prezentati din nou la medic pentru reevaluarea situatiei. este posibil sa va recomande continuarea tratamentului, sau schimbarea acestuia, dar doar in functie de un consult oftalmologic. din pacate nu toate bolile raspund 100% la tratamentul prescris, si acest lucru nu poate fi prezis de la inceput, de aceea in afara cazului in care nu sunteti internata, trebuie sa reveniti la medicul specialist pentru control si ajustarea tratamentului.. de obicei nu este recomandat sa mergeti de la un doctor la altul decat in cazuri deosebite.

va urez o zi buna