conjuctivita bacteriana

Afectiuni oculare

Postata de roxana. cu 12 ani in urma.

buna ziua!am si eu o intrebare.am facut tratament cu antibiotic-teicoplanina am terminat luni dar inca ma ard ochii am o mare intoleranta la lumina ma ard mereu ce pot sa mai fac?VA MULTUMESC MULT

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul corect al conjunctivitei depinde în primul rând de etiologia acesteia.
Astfel trebuie stabilit iniţial ce fel de conjunctivită aveţi deoarece pe lângă conjunctivita bacteriană care se tratează in mod obişnuit cu antibiotice sub formă de picături oculare sau unguente mai există:
1. Conjunctivita alergică care se tratează de obicei cu medicaţie specifică antialergică (fiind foarte importantă identificarea alergenului care produce conjunctivita)
2. Conjunctivita determinată de iritanţi (substanţe provenite din mediul înconjurator sau determinate de substanţe acide sau alcaline care pot cauza iritaţia fizică sau chimică a mucoasei conjunctivale) pentru care este foarte importantă îndepartarea cât mai rapidă a iritantului, prin spălare locală cu apă.
3. Conjunctivita virală care are o evolutie autolimitantă şi se vindecă fără aplicarea unui tratament etiologic

roxana.

acum 12 ani

Va multumesc ca mi-ati raspuns asa de repede!Am uitat sa specific ce fel de conjuctivita am.ACUM 3 LUNI mi-a iesit in urma antibiogramei stafilococ aureu am urmat tratamente cu picaturi in ochi dar ochii continuau sa ma arda.ACUM recent mi.am facut din nou antibiograma si mi.a iesit stafilococ coagul negativ am urmat tratament cu teicoplanina pt ca la asta arata ca ii sensibil,tratament injectabil de 7 zile.Luni l.am terminat dar tot ma ard ochii si nu suport lumina.OARE inca lucreaza antibioticul sau nu si.a facut efectul antibioticul?va multumesc