Cicatrice pe retina

Afectiuni oculare

Postata de BlueTrenD cu 11 ani in urma.

Pe la varsta de 9-10 ani , mama a descoperit in urma unui joc ca nu vad foarte bine cu ochiul drept.
Am fost la nenumarate spitale, doctori si mi s-a zis ca am toxocara oculara si ca retina este distrusa din cauza larvei toxocara.
Acum am 16 si daca acopar ochiul stanga cu care vad perfect , cu ochiul drept vad foarte putina lumina , dar nu disting nimic.
Intrebarea mea este daca se poate face ceva sau o sa raman asa sau in cel mai rau caz daca o sa imi pierd vederea.
In ultimi 4-3 ani nu s-a schimbat nimic

Raspunsuri (3)

Sonia Krecz

acum 11 ani

bunica mea a avut Tenia solium la nivelul ocular. Avea peste 20m. A incercat tot felul de tratamente, care nu aveau efect deloc. A orbit la un ochi.Am cautat disperati peste tot, atat in Romania cat si in afara tarii. Multumim lui Dumnezeu, in prezent bunica se simte mai bine si credem ca a scapt de aceasta tenie. Tratamentul pe care l-a folosit este format din: tinctura de nuca neagra, pelin, cuisoare si dispozitivul zapper pentru deparazitare. Chiar va recomand aceste produse! Sunt extraordinare in cazuri de infectie cu paraziti.

BlueTrenD

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns, dar nu este cazul pentru ca eu am urmat un tratament cu zentel si nu mai se pune problema unei infecti parazitare.
Nu mai am nimic inafara de cicatricile pe retina lasate de toxocara, si cu ochiul deabia zaresc lumina.
Intrebam de o operatie ceva pentru a recapata vederea la ochiul cu pricina.

Mariana

acum 10 ani

Buna ziua .am o fetița de 10luni si azi am mers cu ia la dr pentru ca tragem ochisorul drept un pic înauntru si am crezut ca este un mic strabism dar ce credeți .... Are o cicatrice pe retina .....ma-m speriat atit de tare ca nici nu mai știu ce am vb cu dr. Știu dura ca peste 6luni ne vedem la control. Ce se poate face ???? Se operează sau ce ????are si un pic de miopie a spus 1'''' 50 la ambi ochi....așteptarea un răspuns va multumesc