cearcane...

Afectiuni oculare

Postata de alina1037 cu 15 ani in urma.

cum fac sa scap si io de cearcane:((??? stiti vreun tratament ceva???

Raspunsuri (2)

Alex16127987

acum 15 ani

Se face compresa de ceai de musetel rece.

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Cearcanele pot aparea in primul rand din cauza oboselii, orice ora de somn pierduta se poate vedea in cearcanele care apar. Alte cauze: tensiune nervoasa neobisnuita, lipsa avitaminei A, E, a fierului, exces de amidon, sau chiar probleme ale tiroidei.
Pentru diminuarea/inlaturarea cearcanelor poti folos mici trucuri:
- o dieta bogata in legume ca: andive, morcovi, spanaz, praz, urzici, salata verde
- plimbari in aer libet intr-un mars fortat
- folosirea unor produse cosmetice si tratamente ce combat cearcanele; foloseste produse cosmetice ce contin vit K
- comprese cu ceai de albastrele, alternate cu ceai cele de ceai de musetel.Sau comprese reci c ceai de sunatoare, ori poti aplica felii de castravete sau de cartof curd.
- in cazul in acre cearcanele persista apeleaza la un specialist; am inteles ca exista terapii speciale cu ionizari si drenaj limfatic.
Numai bine!