Ce trebuie sa fac am o grasime pe pupila?

Afectiuni oculare

Postata de Utilizator11702500970 cu 4 luni in urma.

Bună seara am și eu o întrebare și aș dori să știu mai mult Am pe ochiul drept o grasime da este ca un coș și a ajuns și pe pupila mă jenează foarte tare și mă doare am fost și la oftalmologie și a spus ca nu este grav da problema este că creste și ajunge din ce în ce mai aproape de pupila ce trebuie sa fac

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Va oferim cateva recomandari:

1. Cereti o a doua opinie medicala: Daca sunteti ingrijorata de evolutia grasimii si de apropierea acesteia de pupila, puteti merge la un alt medic oftalmolog pentru o a doua parere. Un alt specialist ar putea oferi mai multe detalii si solutii de tratament.

2. Urmati cu strictete tratamentul recomandat: Daca medicul oftalmolog a prescris un tratament, asigurati-va ca il urmati corect si in mod regulat. Uneori, unele probleme oculare pot necesita mai mult timp pentru a se ameliora complet.

3. Evitati sa va atingeti ochii: Orice contact fizic cu ochiul sau tentativa de a indeparta grasimea ar putea avea consecinte negative. Este important sa nu incercati sa scapati de problema singur si sa respectati recomandarile profesionale.

4. Mentineti igiena oculara: Asigurati-va ca pastrati igiena ochilor. Spalati-va regulat pe maini inainte de a atinge zona oculara si folositi solutii de curatare oculara recomandate de medic.

Va recomandam sa va programati la un medic oftalmolog: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/bolile-ochiului_7808