ce este conjunctivita papilara ?

Afectiuni oculare

Postata de Ionut_A cu 14 ani in urma.

de un an ma confrunt cu o usturime a ochilor, am fost la o consultatie la oftalmologia dioptic din orasul in care ma aflu, acolo medicul mi-a recomandat Tobrex si Pranoflog si mi-a zis ca am facut o conjunctivita .

nu prea am apucat sa intreb medicul mai clar ce este Conjunctivita papilara deoarece era si grabit sa plece undeva .

poate sa imi explice si mie careva mai clar despre ce este vorba la aceast tip de conjunctivita??

multumesc.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 14 ani

Comjunctivita papilara se numeste asa pentru ca ,se formeaza niste papile pe partea interioara a pleoapelor. Este o conjunctivita alergica. Motivele pot fi multe : polen,praf,mucegaiuri,conservanti din picaturile de ochi,solutii pt. lentilele de contact, fumul de tigara,praful de creta,parfumuri. Ar trebui sa-ti faci niste teste alergologice.