Cataracta

Afectiuni oculare

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

se face trasplant de retina?cat costa operatia,cristalul,retina??

Raspunsuri (21)

Liliana24692370

acum 16 ani

Se face transplant de cristalin. Depinde de calitatea lui: intre 700 si 1700lei. Operatia costa dupa locul in care se face. La clinici private tariful este afisat. La cele de stat.... oricum costa.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Va rog sa imi dati un sfat: pentru o femeie in varsta de 90 ani cu cataracta se recomanda operatia? prezinta varsta inaintata un risc ridicat in aceasta situatie?
multumesc frumos
Raluca

comentarii utilizatori

acum 16 ani

bunicu are 85 de ani trebuie operat de cataracta va rog sa-mi spuneti ca costa o operatie.

Gheorghe108108211

acum 15 ani

Nu stiu cat de mult te va ajuta dar si eu am cautat aceasta informatie si am gasit urmatorul raspuns:CATARACTA - FACOEMULSIFICARE CU ULTRASUNETE SI IMPLANT DE CRISTALIN ARTIFICIAL NEFOLDABIL - pretul include masuratorile necesare operatiei (Biometrie, Ecografie, Biomicroscopie Speculara),costa 1400.Sper sa te ajute.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna...bunica mea are 76 de ani si are cataracta ,amandoi ochii is afectati dar unul il poate opera...as vrea sa stiu daca exista riscul sa nu mai vada deloc dupa operatie..???sunt sanse sa-si recupereze vederea???multumesc...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea(68 ani) are degenescenta maculara exudativa;la ochiul drept de 15 ani iar la cel stg de 1 an.A facut cataracta si a fost operata,inlocuindu-se cristalinul.In timpul operatiei i s-a facut infectie cu AVASTIN.A doua zi dupa operatie cand i s-a scos pansamentul nu a vazut si nu vede decat un contur nedefinit al obiectelor.Au trecut 5 zile de la operatie si nici o imbunatatire.Medicul care a operat-o a chemat-o la control peste 10zile de la operatie.Persoanele operate de cataracta cu care am stat de vorba mi-au spus ca au vazut imediat dupa ce li s-a scos pansamentul( a doua zi).E normal ca dupa operatie sa nu vada imediat sau e reusita operatiei compromisa si mai trebuie repetata daca se mai poate?Va rog dati-mi un raspuns daca se poate.Cu multumiri.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

dr iosifescu exista in sp sf ioan?stie cineva de aceasta pers?merci

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna:)!ei bn buniku are 72 de ani si a fost operat de catarcata...insa madicii spun k operatia nu a reusit:((cik din cuza unei lovituri pe acre a suferit-o cand era mai tanr...tot acestia spun ca se poate sa numai vada cu ochiul respectiv:(..as vrea sa stiu si eu daca exista tratamente,operratii...prin care sa isi poata recupera vederea.:D

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Bunica mea are 74 de ani si ieri i s a spus ca tb sa se opereaze de catarcta.
este foarte speriata si nu stie ce sa faca!spune ca nu mai vrea sa treaca ieri printr o operatie.
Intrebarea este daca nu se opereaza exista riscul sa ramana oarba????

comentarii utilizatori

acum 15 ani

care este costul unei operatii de cataracta cu inlocuire de cristalin?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua ! am o bunica care implineste frumoasa virsta de 100 de ani !e vioaia si sanatoasa doar ca are o singura problema cataracta !cit costa o asemenea operatie?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua!
ma intereseaza costul unei oeratii de cataracta
multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mama mea are virsta de 65 de ani in urma unui consult la medic a fost diacnosticata cu inceput de cataracta,a primit ochelari pt.a purta permanent, sa ia zilnic 1 lingurita de extract de afine si MAXIVEN.Intrebarea mea este daca mai putem face si alceva sa nu ajungem la operatie.
Va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua. bunica mea a fost operata de cataracta si m-ar interesa cum o sa-i scoate firul.multumesc anticipat

comentarii utilizatori

acum 14 ani

mama mea are 70 de ani.Sufera de diabet zaharat si are cataracta.De curand ,mai nou nu mai vede cu ochiul unde are cataracta.Ma gandesc sa o operez ,insa stiu ca la pers.cu diabet este putin probabil ca operatia sa fie o reusita.Chiar nu stiu ce sa fac sa fie bine ptr.ea.Ma doare ca sufera enorm ptr.asta.Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac.Avem probabilitati de reusita?

marian

acum 13 ani

tatal meu sa lovit cu un cui in ochi a facut cataracta sitrebuie operat are si fisura dupa operatie mai poate vedea si retina e putin dezlipita

Mirela11

acum 11 ani

si mama mea sufera de diabet zaharat( si are 78 de ani) si are cataracta la ambii ochi, sau mai bine spus avea, caci pe 25 feb. anul curent am fost cu ea la Cluj la operatie la dl. dr. Rosca si si-a recapat vederea si odata cu asta si starea de spirit.I-a fost foarte frica de operatie, dar acum asteptam sa mergem la controlul de o luna de la operatie si urmeaza sa se programeze pentru operatia la celalalt ochi.Multumim la Dumnezeu ca am aflat de acest dr., deoarece am fost in Sebes si Alba Iulia la alti medici si la Sebes nu i-a dat nici un fel de tratament i s-a spus ca are cataracta diabetica si la Alba i s-a dat niste picaturi de Quinax, de operat nimic, doar ca ochiul drept este terminat si la stangul putine sanse. Prima operatie si-a facut-o la stangul iar acum ne grabim sa o facem si la dreptul.

alynna30

acum 11 ani

buna ...nu te supara cat te-a costat operatia?

RODI

acum 10 ani

daca ai fost operat de cataracta la un ochi este obligatorie operatia si la celalalt ochi

catalin.n

acum 10 ani

Bunicul meu (72 ani) a fost operat de cataracta de dna. doctor Ardelean de la spitalul de ochi West Eye. Operatia sa a fost un succes si s-a vindecat bine. Nu mai stiu exact pretul final, dar a beneficiat de o reducere promotionala si decont de la casa.

Pag 1 din 2