cataracta

Afectiuni oculare

Postata de sercin cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am amandoi parintii batrani,tata are 86 iar mama 79.Dupa un consult la ochi ,au aflat ca au cataracta la ambii ochi,amandoi.acum trebuie operat macar un ochi.Ce ne sfatuiti ?Noi copii avem opinii diferite.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul cataractei este operatia; daca aceasta nu se va efectua, risca sa-si piarda vederea de tot. Merita operat macar cate un ochi pentru ameliorarea vederii. Decizia va apartine.

Stefan

acum 11 ani

Stiati ca soarele, mai precis radiatia UV, poate cauza cataracta?

cea mai buna metoda de protejare (mai ales ca ultravioletele ne afecteaza tot timpul anului, nu doar in zilele insorite) sunt ochelarii, de vedere sau soare, cu lentile cu filtru UV.
dintre acestea, cele mai bune sunt cele produse de Essilor, Crizal UV si care au un factor de protectie de 25 (cel mai mare de pe piata). ochelarii de soare, Crizal Sun, au un ESPF 50.

alexandru

acum 11 ani

Stefan, poti sa-mi dai detalii, de unde pot sa-mi cumpar asemenea lentile? producatorul are site?

Stefan

acum 11 ani

eu mi-am luat ochelarii cu lentile Crizal UV de la un punct Optiblu, insa cred ca vei gasi si in alte locuri.

producatorul are site: http://www.essilor.ro/RO/lentile/Pagini/default.aspx

Maria Neagu

acum 10 ani

Mama, in varsta de 72 de ani, a avut aceiasi problema, catarcata si cea mai buna varianta in cazul ei a fost interventia chirurgicala. A fost operata de curand la un spital privat de oftalmo de la Bucuresti, West Eye si am gasit si o promotie la ei astfel cu reducerea respectiva si decontarea CNAS s-a ajuns la un pret chiar ok. Interventia a fost un succes, si ne-am bucurat ca am ajuns la un spital bun, cu medici pregatiti care au putut sa o ajute.