Cataracta

Afectiuni oculare

Postata de Al1946 cu 13 ani in urma.

Cataracta incipienta la ambii ochi ,64 ani,1,25 dioptrii pentru distanta,3,25 dioptrii pentru citit,iau zilnic o tableta de diclofenac 50mg pentru a afectiune lombara.
Cum va evolua (probabil)boala si daca are vreo influienta diclofenacul.
Multumesc,Al.

Raspunsuri (1)

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Daca vedeti bine la distanta si vi s-a pus diagnosticul de cataracta incipienta probabil ca afectiunea va evolua foarte lent. Pentru a frana si mai mult evolutia va puteti pune picaturi de Quinax de 4 ori pe zi 3 saptamani pe luna. Diclofenacul nu are efect asupra cristalinului.