Ce ar putea fi?

Afectiuni oculare

Postata de Carmen cu 11 luni in urma.

Buna ziua ! Ma confrunt si eu cu o problema si nu stiu ce sa fac . De cateva timp cred ca mai exact 2-3 saptamani ma supara un ochii mai exact imi zvacneste intruna ., si ma doare si capul in acelas timp .

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Exista mai multe posibile cauze pentru simptomele descrise, insa o evaluare adecvata o poate oferi doar un medic oftalmolog. Aveti mai jos cateva posibile cauze:

- Zvacnirea ochiului poate fi cauzata de oboseala ochilor, utilizarea indelungata a ecranelor sau expunerea la medii uscate. Insotita de durere de cap, poate indica oboseala oculara sau sindromul de ochi uscat. Utilizarea de picaturi oftalmice hidratante si pauze regulate de la ecrane pot ajuta.

- Stres sau oboseala: Acestea pot duce la contractii involuntare ale muschilor, inclusiv in zona ochilor, provocand senzatia de zvacnire ce poate fi insotita de durere de cap. Odihna adecvata, gestionarea stresului si relaxarea pot fi benefice.

- Tensiunea musculara: Tensiunea musculara in zona capului si ochilor poate provoca zvacnirea ochiului si durerea de cap. Cauzele posibile includ tensiunea musculara asociata stresului, postura incorecta, utilizarea excesiva a ochilor sau chiar migrenele.

- Alte cauze: Exista si alte conditii medicale care pot provoca simptome similare, cum ar fi tulburari neurologice, tulburari ale nervului facial sau unele afectiuni oculare. Este important sa consulti un medic pentru a exclude orice cauze mai serioase.

Va recomandam sa va programati la un medic oftalmolog: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/de-ce-ti-se-zbate-ochiuli-cauze-posibile_19096

Multa sanatate!