buna

Afectiuni oculare

Postata de Ileana Carmen cu 16 ani in urma.

ma numesc Luciana si am 23ani.Am fost diagnosticata cu iridociclita bilaterala si de 2 ani fac tratament cu cortizon,stie cineva alt tratament pt iridociclita?de la cortizon m-am umflat chiar dc am tinit regim

Raspunsuri (3)

Ileana Carmen

acum 16 ani

ma numesc Luciana si am 23ani.Am fost diagnosticata cu iridociclita bilaterala si de 2 ani fac tratament cu cortizon,stie cineva alt tratament pt iridociclita?de la cortizon m-am umflat chiar dc am tinit regim

gena3

acum 15 ani

Luciana, nu stiu ce este iridociclita bilaterala, nu pot sa te ajut in acest caz. Te pot ajuta insa in faptul ca te umfli in urma cortizonului. Anul trecut am avut un edem papilar bilateral si am facut tratament cu doze masive de cortizon. In plus pe langa cortizon medicul mi-a prescris un diuretic atat pentru a contrasta efectele cotizonului cat si pentru patologia care o aveam. Diureticul luat pe perioada indelungata iti "seaca" organismul de minerale asa ca alimentatia trebuie sa fie bogata in saruri minerale. Un fapt foarte important este a nu manca sarat sub nici o forma. Daca urmezi o dieta fara sare, problemele tale au sa se reduca. Ceea ce mi se pare ciudat este faptul ca folosesti cortizon de 2 ani!! E exagerat... Iti recomand sa schimbi medicul...

florin189

acum 15 ani

Depinde foarte mult de organismul tau si puterea de lupta impotriva virusilor si bacteriilor.
Daca ai o iridocicilita bacteriana cauzata de virusi sau bacterii dintr-o raceala netratata corect de alt medic (IACRS-sinuzita-bronsita-sindromsinobronsic-traheobornsita-dinti cariati netratatati-traheo-faringita-gripa), virusii pot circula in organism si daca nu sunt neutralizati cu medicamente corespunzatoare, antibiotice eurespal-fromilid, sau paracetamol sinus, nurofen raceala si gripa, nurofen forte, hexoraleten si tantum verde, trachisept, faringosept, picaturi de pinozol mentolat pentru desfundarea nasului, ceaiuri de fructe, zmeura, busuioc, salvie, a se vedea si sfaturile din almanah naturist flacara 2006), uneori si ceai de ceapa ajuta, si mesele de cartofi prajiti cu mujdei de usturoi ;).. dar pentru tine sa intrebi daca Maxtricol si formula midritica mydrum ajuta si nurofen forte care e mai bun a cel de raceala si gripa, dar sa nu combini cu voltaren sau algocalmin ca nu e bine organismului... sanatate