blefarospasm

Afectiuni oculare

Postata de MariaM cu 6 luni in urma.

Am blefarospasm, am început tratamentul cu botox din februarie în 10 octombrie a fost a treia tură de botox.Nu sunt rezultate.Ce pot să mai fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Unele optiuni pe care medicul ar putea sa vi le sugereze includ:

1. Ajustarea dozei de botox - Medicul ar putea creste doza de botox pe care o primiti pentru a vedea daca acest lucru duce la o ameliorare a simptomelor.

2. Schimbarea tipului de botox - Exista mai multe tipuri diferite de botox disponibile si poate fi posibil sa incercati un alt tip pentru a vedea daca acesta functioneaza mai bine in cazul dumneavoastra.

3. Terapia fiziologica sau fizica - Un terapeut specializat va poate ajuta sa invatati exercitii si tehnici care sa va ajute sa controlati spasmele ochilor.

4. Alte optiuni de tratament - In unele cazuri, se pot recomanda alte tratamente, cum ar fi inhibitorii de colinesteraza sau interventiile chirurgicale, dar acestea ar trebui discutate direct cu medicul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Chirurgie-estetica/tratamentul-cu-toxina-botulinica_345