bebe 5 luni de doua zile se trezeste cu pleoapele superioare umflate

Afectiuni oculare

Postata de oanabibi cu 10 ani in urma.

Am un bebe de aproape 5 luni si de 2 zile se trezeste cu pleoapele superioare umflate, dupa cateva ore revin la normal. Inafara de asta el nu mai are nimic nici iritatie nici secretii. Nu mi dau seama de la ce poate fii. Astept sugestii va rog.

Raspunsuri (2)

carmen

acum 10 ani

un oftalmolog.consulta

nu are de a face cu ochii

acum 10 ani

Nu tot ce e la ochi este cauzat de ochi !
Cauza la aceste pleopae umflate este la rinichi sau la nivel celular . echilibrul sodiu potasiu guvernat de rinichi. Este un simptom care arata o mica disfunctie, poate sa fie si temporara, insa este prezenta.

Daca ai vaccinat copilul, daca ii dai lapte praf sau ii dai vigantol - asa cum dau din pacate 99% din mame, aceasta dereglare poate sa provina de la ele.
Insa nu te astepta ca vreun medic alopat sa te poate ajuta cu ceva, nici cea maimica sansa.
In homeopatie se cunosc astfel de remedii care ajuta insa trebuie recunoscuta si eliminat si cauza.
IN general apare cand rinichii nu mai functioneaza la capcitatea nominala si asta se intampla des de la prea multe chimicale din sange, asa cum este cazul la alimentarea cu lapte praf..insa poate fi cauzata si de o tristete simtita la mama..mama trista => copil trist interrior => dereglare rinichi.
Copilul simte toate emotiile mamei !