AVASTIN

Afectiuni oculare

Postata de mamaie cu 11 ani in urma.

diagnostic : Degenerescenta maculara (vede numai 30% cu acest ochi)
Celalalt ochi operat de cataracta senila in martie 2012
virsta : 84 ani

Ce se intimpla cu vasele de singe, sensibile care se sparg, din spatele ochiului cu degen. maculara - DACA NU FACE AVASTIN, se va infecta ochiul ?
Desigur un raspuns de la un profesional (oftalmolog) ar ajuta enorm !
Multumiri anticipate cu urari de sanatate !!!

Raspunsuri (4)

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 11 ani

Buna ziua,

Degenerescenta maculara legata de varsta este de doua tipuri: atrofica si exudativa. Tratamentul cu Avastine este eficient numai in cea de tip exudativ, unde exista neovase sau membrane neovasculare( vase de sange noi, cu permeabilitatea crescuta si structura modificata).Din acest motiv trebuie facut un concult complet si investigatii speciale ( OCT de macula, AFG ) pentru a va putea spune ce tratament este adecvat in situatia data.
Cu stima,
Dr. Florentina Chitac

mamaie

acum 11 ani

Va multumesc. As putea sa va trimit on OCT pentru a doua opinie va rog? Cum se poate trimite? O zi buna.

mamaie

acum 11 ani

Va multumesc. Cum as putea sa va trimit OCT-ul pentru a avea opinia dvs. va rog?

mamaie

acum 11 ani

Va multumesc. Cum as putea sa va trimit OCT-ul pentru a avea opinia dvs. va rog?