Astigmatismul este o boala care se recupereaza prin operatie?

Afectiuni oculare

Postata de cu 14 ani in urma.

Am 17 ani si port ochelari de la varsta de 7 ani. Acum am ajuns sa am -12.75 la stangul si -5.75 la dreptul! As dori sa stiu daca dupa 20 de ani se poate opera? Operatia este grava? si cam cat costa?

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Din cate stiu se poate opera astigmatismul, pentru mai multe informatii citeste site-ul
[url=//sfatulmedicului.ro/clinici/clinica-oftalmologica-oftalux_109]CLINICA OFTALMOLOGICA OFTALUX[/url]

LUMI 127851

acum 14 ani

Da e adevarat astigmatismul se poate opera poti lua legatura cu prof dr MIRCEA FILIP e bun in meseria lui.

Catalina15628974

acum 14 ani

mmm,interventia pt ce ai tu are risc pt ca nu e cea cunoscuta de toti "cu laser",se schimba cristalinul natural cu unul artificial.iti recomand pe dl dr tataru de la clinica alcor bucuresti.dar va trebui sa maia stepti un timp,esti cam mic

Gabriel

acum 10 ani

Buna ziua tuturor, astigmatismul poate fi corectat printr-o interventie laser. Eu am avut operatia anul trecut, mi-am recuperat vederea si in plus nu am mai fost nevoit sa port ochelarii de vedere. Interventia pe care mi-am facut-o eu la Bucuresti se numeste ilasik si nu este `grava`, de fapt este chiar usoara :).
Cei care vor sa faca o astfel de operatie laser, trebuie sa stie ca acestea se fac dupa varsta de 18 ani, iar dioptriile trebuie sa fie stabile cam de un an.