Astigmatism

Afectiuni oculare

Postata de euonutza cu 13 ani in urma.

Si as mai avea o intrebare:ce inseamna astigmatism miopic compus?Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Iulo

acum 13 ani

E complicat de explicat. Si eu am exact asa ceva. Cauta pe net si pe blogul doctoritei Pop. Ideea e daca poti sa porti ochelari.

euonutza

acum 13 ani

Medicul oftalmolog la care am facut controlul nu mi-a mai prescris reteta de ochelari,spunandu-mi ca ii voi purta permanent degeaba..si ca nu ma vor ajuta cu nimic...Eu am purtat ochelari permanent 6 ani,si ma asteptam sa-mi schimbe lentilele,dar nu a fost asa...mi-a sugerat sa port ochelarii pe care ii am doar la citit,calculator si scris...

livia

acum 13 ani

a o fetita de 11 cu -5,5 la ambii ochi si din 6 in luni cresc dioptriile cu 1 (la ultimul control, acum 5 luni, avea -4,5 la ambii ochi si astigmatism miopic compus la ochiul stang) va rog sa ma ajute cineva cu un sfat k nu stiu ce sa mai fac. Ia in fiecare zi un comprimat de Mirtilene puro si mananca (desi nu-i place deloc) gem de afine aproape zilnic si degeaba. Cresc diopotriile mereu. astept un sfat