astigmatism miopie forte

Afectiuni oculare

Postata de nutzi50 cu 14 ani in urma.

am 50 de ani si din nastere am probleme cu vederea!Port ochelari de la varsta de 10 ani si am miopia la ochiul drept de -11 si la ochiul stang -6.5.Desi port ochelari,nu vad la distanta si as dori sa ma operez,dar nu stiu daca ma pot opera sa nu si daca da,nu am nici o informatie legata de aceasta!as mai dori sa stiu daca se poate face operatia,care ar fi costul acesteia si ce consecinte ar putea avea pe viitor!va multumesc

Raspunsuri (4)

ana129113095

acum 14 ani

Buna nutzi50,

Sora mea are 24 de ani si purta ochelari de la 10 ani ca si tine ajunsese la -6 stangul si -3.5 dreptul.M-am interesat sa vad daca poate scapa de ochelari si mai ales daca putem opri miopia sa creasca si asa am ajuns la operatia cu laser.A durat 15 min si dupa o ora vedea perfect fara ochelari.A trecut 4 luni de la operatie si se simte foarte bine,urmeaza un tratament cu picaturi naturale(6 luni) si asta este tot.
Bafta,costul este unul convenabil 1000 euro.

Multa sanatate,
Ana

serban anica

acum 14 ani

am astigmatism mixt si nu vad cu ochelarul neci la distanta nici de aproape , am dioptrii (+7,o cu 1,o) si (+6,5 cu 1,5 ) unde pot sa lucrez cu aceste dioptrii ?

cristina

acum 10 ani

daa convenabil rau 1000 euro...noi asta oamenii de rand cu salariul minim..sigur vom reusii in2 ani sa strangem banii astia....mi se pare extreme de scump

andreea nicoleta

acum 9 ani

eu am 19 ani si as dori sa fac si eu o operatiendar nu stiu unde.am -4,50 la stangul si =7 la dreptul.imi e foarte greu,nu mai vad nici la tabla desi stau in prima banca.va rog imi puteti da adresa unde s-a operat sora dumneavoastra?