astigmatism miopic - efort fizic

Afectiuni oculare

Postata de DENISA277273 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Baiatul meu, in varsta de aproape 18 ani, are miopie (dupa unii medici) si mai nou astigmatism miopic cu -4,25 (sferic) si -0,75 cil la fiecare ochi si poarta lentile de contact torice de care este f. multumit. Se pare ca la ultimul control, dupa ce acuza dureri de cap purtand numai lentile sferice -4,25, i s-au adaugat si lentilele cilindrice si acum este f. bine.
Si ca orice adolescent care iubeste sportul, se duce la sala de forta unde "trage de fiare" si ridica greutati. Intrebare: are voie sa faca asa ceva? exista interdictie de efort fizic la o astfel de dioptrie (nu prea mica!)?!! Astept cu mare nerabdare raspunsul dvs. autorizat, drept care va multumesc anticipat!
Denisa P.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ridicarea de greutati reprezinta un factor de risc pentru detasarea retinei in cazul persoanelor ce sufera de miopie. Ar fi mai bine sa se orienteze spre o alta forma de sport- alegat, etc, pentru a evita asemenea complicatii.

DENISA277273

acum 11 ani

Multumesc pt. raspuns, dar as vrea sa ma lamuresc mai bine: exista acelasi risc atat in cazul MIOPIEI, cat si al ASTIGMATISMULUI MIOPIC?!! Precizez ca el are astigmatism miopic si NU MIOPIE (FORTE/galopanta, etc).Multumesc.