As putea face sc de soferi?

Afectiuni oculare

Postata de Andrea cu 7 luni in urma.

Buna ziua. Am fost la consultatie la oftalmologie si am vederea 40% cu nistagmus . mi-au spus mai demult ca probabil as putea face sc de soferi. As avea sansa? La categoria AM sau B Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Pentru a obtine permisul de conducere, trebuie sa indepliniti anumite cerinte medicale, inclusiv o acuitate vizuala minima. Daca vederea dumneavoastra este evaluata la 40%, este posibil sa nu indepliniti acest standard minim pentru a obtine permisul de conducere. Totusi, este important sa consultati un medic specialist in oftalmologie sau un expert in conducerea auto pentru a obtine o evaluare precisa a aptitudinilor dumneavoastra. Ei vor putea face o evaluare individuala a cazului dumneavoastra si va pot oferi informatii specifice legate de posibilitatea obtinerii permisului de conducere.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/nu-neglija-tulburarile-de-vedere-pot-indica-afectiuni-grave_15684