Arsuri si nisip in ochi neon UV

Afectiuni oculare

Postata de Atto cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
Am si eu o problema cu un incident petrecut fara sa imi dau seama. La firma la care lucrez s-a adus un neon uv pentru a verifica banii (nu unul specializat, unul din comert cu lumina alba nu neagra). Dupa o zi de lucrat si tot uitat in directia lui m-am trezit la un ceas de noapte cu cosmaruri si ace "infipte" in ambii ochi. Pana la urma am reusit sa adorm si de dimineata m-am trezit cu o oarecare sensibilitate la lumina, un pic de usturime. In cursul zilei am luat Visine si mai apoi am trecut la Tobradex la indicatia cuiva. Spre seara senzatia de discomfort s-a mai redus dar totusi exista, si vad un fel de sfere in jurul luminilor stradale. O alta colega a avut aceeasi problema, a ajuns azinoapte la urgenta si i s-a spus ca apar anumite arsuri. Cat de grava este problema pe care o am ? V-ati mai intalnit cu astfel de probleme ?

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , odata cu expunerea la razele UV este foarte posibil sa fi suferit arsuri corneene care pot varia ca gravitate . Ele nu trebuiesc sub nici o forma ignorate . Tratament recomandat : Xanternet gel cu aplicarea unei picaturi de gel in coltul intern al ochiului de 4 ori pe zi (contine doi polimeri naturali care in contact cu lacrimile formeaza un film protector pe suprafata ochiului cat si un antibiotic cu spectru larg ce protejeaza impotriva infectiilor oportuniste). De asemenea va recomand sa consultati un medic oftalmolog pentru evaluarea corecta a leziunilor si a prognosticului .

buna

acum 8 ani

am avut aceeasi chestie pe la 19 ani dupa ce am reparat ceva care avea o lampa de care nu stiam ca emite UV. Toata noapta a fost groaznic, senzatie masiba de nisip in ochi ca de la sudura (spun altii, eu nu am fost ars de sudura)...insa a trecut de tot si nu am mai avut nimic. Nu-i cazul sa te alarmezi. Autosugestia poate cauza boli multi mai puternice si mai lungi decat orice traumatism fizic si radiatie. O sa treaca. Insa eu nu am luat atunci medicamente chimice care opresc procesele de vindecare dupa reparatii. Daca esti atat de naiv sa nu-ti faci mai mult rau decat bine cu ele...