aniridie

Afectiuni oculare

Postata de mihaela vasile cu 13 ani in urma.

am un baietel de 5 luni care a fost diagnosticat cu aniridie congenitala cu fund de ochi in limit normale. Vreu sa stiu daca e posibil sa aiba probleme de vedere mai tarziu si cum trebuie sa-l ingrijesc privind aceasta problema pe care o are.Exista vreun tratament pt asta?

Raspunsuri (6)

Mari

acum 13 ani

Copilul trebuie evaluat atat oftalmologic complet, cat si prin prisma altor specialitati pentru a se determina daca aceasta aniridie este asociata cu alte malformatii, ceea ce este posibil, mai ales in sfera uro-genitala. Trebuie evaluata acuitatea vizuala a copilului, cat si posibilitatea prezentei altor afectiuni cum ar fi glaucomul congenital, cataracta, distrofia corneeana etc. Fotofobia (jena la lumina) poate fi alt aspect de luat in considerare.
Aceasta afectiune este, se pare, genetica si ereditara, astfel ca trebuie sa faceti sfat genetic obligatoriu in cazul in care va decideti sa mai faceti un copil, care ar putea avea aceleasi probleme.

Mari

acum 13 ani

Am uitat sa va spun sa cautati pe Internet deoarece veti gasi foarte multe informatii utile.

mihaela vasile

acum 13 ani

multumesc Mari
Am cautat si eu pe internet dar tot nu mi-am facut o anumita parere despre aniridia aceasta.
Inca mai caut, iar despre bebe inca suntem in investigatii.

mihaela vasile

acum 13 ani

multumesc Mari
Am cautat si eu pe internet dar tot nu mi-am facut o anumita parere despre aniridia aceasta.
Inca mai caut, iar despre bebe inca suntem in investigatii.

MembruMobileApp1507700773

acum 6 ani

Buna Mihaela, fata mea are 18 ani si are aniridie . Daca vrei sa vorbim cauta-ma la asdresa brandusa.nicolae@ adresa_web_filtrata

Alicia

acum 2 ani

Buna! fetita mea are aniridie ,as putea sa vb cu dvs?