angiofluorografie

Afectiuni oculare

Postata de LILIANA SANDA cu 16 ani in urma.

buna peste doua saptamani sunt programata sa fac aceasta analiza. De aceea va rog pe cei care au trecut prin asa ceva sa imi explice si mie mai exact in ce consta si daca este dureroasa( chiar daca mi sa spus ca se va face anestezie). va multumesc mult

Raspunsuri (4)

LILIANA SANDA

acum 16 ani

Am facut aceasta analiza iar acum am sa va spun in ce consta ( pentru cei care vor face aceasta analiza)
Mai intai de toate nu este deloc dureroasa.
Prima data se introduce anestezicul si se fac o serie de fotografii a fundului de ochi.
Apoi in timp ce se introduce substanta portocalie se fac iar fotografii. Totul se face contra timp.
Se fac un set mare de fotografii a fundului de ochi tocmai pentru a vedea exact ce se intampla in ochiul pacientului.
Singurul disconfort la aceasta analiza este acea lumina la care tb sa te uiti.
Sper ca am reusit sa explic cat mai concret. Daca cineva are o nelamurire astept sa ma contactati

Ileana

acum 13 ani

Si eu am facut de asemena, dar tot ce stiu este ca e foarte scumpa, si nu era indispensabila, important este tratamentul.

EVA 64

acum 13 ani

Mă interesează dacă este la Cluj spital sau numai la oftalmologii particulare se poate face examinarea angiofluorografie.
Cât de scump ese

gaby

acum 12 ani

Daca la Cluj exista un spital de oftalmologie (asa cum este la Bucuresti - spital clinic de urgente oftalmologice), atunci trebuie sa existe aparatul in acest spital...Daca nu exista...atunci la particulari....insa pot sa spun ca am facut aceasta analiza in data de 20 mai 2011, la Bucuresti, spitalul sus mentionat (de stat) si a costat 300 ron.