Ambliopie

Afectiuni oculare

Postata de euonutza cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare,am facut control oftalmologic la o clinica oftalm.din Braila,unde mi s-a spus ca am ambliopie si ca nu mai pot urma niciun tratament pt ca nu se mai poate vindeca ochiul la aceasta varsta.Mentionez ca am 22 de ani.Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Gasesti informatii despre ambliopie pe blogul doctoritei Monica Pop, directoarea spitalului de oftalmolpgie. Adresa este monicapop.ro si am vazut ca chiar a scris ceva despre ambliopie.

euonutza

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns!

vasile

acum 13 ani

Salut! Si eu am ambliopie si nu e nimic de facut deocamdata dar tu ai avantajul ca esti tanara si ....cine stie, medicina merge inainte. In rest trebuie sa ai mare, foarte mare grija ce meserie iti alegi caci vei avea mari greutati in viata : nu vei putea avea permis de conducere, nu vei putea urma o cariera militara{politie,armata}nu vei putea face multe lucruri care ti-ar place dar timpul va vorbi....Sa avem incredere si speranta.

euonutza

acum 13 ani

Salutare,Vasile!Asa mi-a spus medicul la care am facut controlul si mi-a fost foarte greu sa aflu k nu e nimic de facut...totusi,mi-e greu sa cred k nu se mai poate repara probl..in ceea ce priveste meseria,exact in armata lucrez..de 2 ani..pana acum n-am avut probleme..pt k am fost la analize cu ochelarii...dar ma gandesc k ar putea fi din ce in ce mai rau...Sper sa mai existe vreo sansa...sa mai evolueze ceva in medicina,altfel..nu stiu c se va intampla cu cariera mea...