ambliopie,astigmatism

Afectiuni oculare

Postata de bmihaela cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 24 de ani si de cand ma stiu am problema cu ochiul stang.La ochiul stang am ambliopie profunda,vad 50% cu el, iar la departare unele obiecte nu le vad(500m-1km).Cand eram mica trebuia sa merg la medic sa fac anumite exercitii,ceea ce nu s-a intamplat.Ochelarii nu i-am purtat,nu imi placeau,iar parintii nu m-au convis sa-i port.La varsta de 14 ani ochii mei nu mai faceau fata si cereau ochelari,constatasem la scris nu mai vedeam ca inainte,clar.Astfel si ochiul cu care vedeam a fost afectat,si asfel am astigmatism la ochiul drept.La departare ochiul stang(amblipic) fuge catre exterior.Port ochelari,dar degeaba.Vederea ma lasa pe zi ce trece.Din cauza vederii am avut de suferit,viata mea ar fi fost alta.Ce solutie ar mai fi in cazul meu,de a ma vindeca?As putea da de permis in aceasta situatie?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Astigmatismul apare cand corneea prezinta curburi anormale si are mai degraba o forma ovoidala decat rotunda. Astigmatismul este o tulburare de refractie si este fiziologica (cand are o valoare in jur de 0,5 dioptrii) sau patologica (daca este mai mare de 1 dioptrie). In situatia in care curbura corneei este foarte accentuata, pacientii au indicatie de tratament.
Tratamentul acestei afectiuni include atat metode chirugicale, cat si corectie externa (prin ochelari cu lentile cilindrice).

bmihaela

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns.Sarbatori fericite!

catalina1

acum 10 ani

buna.am aceeasi problema ca si tine am astigmatism si ambliopie.medicii din romania mi-au dat o reteta de ochelari cu totul eronata.dioptrii pentru ochiul ambliop care nu se mai poate recupera si nu ma ajutau cu nimic.am mers la un alt medic din strainatate si tratamentul a fost lentile cilindrice numai pt ochiul cu astigmatism si ma ajuta foarte mult.vad foarte bine cu ochelarii acum