Am strabism doar cand port lentile?

Afectiuni oculare

Postata de ABCD cu 13 ani in urma.

Am 20 de ani, ochi caprui inchis iar de curand mi-am cumparat o pereche de lentile de contact gri, fara dioptrii.
Am facut un control inainte sa le cumpar, la aparat mi-a iesit ca as avea nevoie de lentile cu diametru 8.7, dar la acestea imi lacrimau ochii, iar la cele cu 8.4 ma simteam comfortabil.

Problema mea este ca ulterior am observat in fotografii ca ochiul drept imi "fuge", problema ne mai intalnita pana acum, mai ales ca am mai facut control oftalmologic si mi s-a zis ca sunt perfect sanatoasa.

Este posibil ca aceste lentile sa imi creeze strabismul sau acesta nu a fost observabil pana acum din cauza culorii naturale a irisului?

Raspunsuri (4)

ina

acum 13 ani

Nu am inteles un amanunt, tu ai facut controlul la ochi cu lentilele de contact puse?
Daca da, renunta la ele si fa un control fara lentile si roaga sa-ti puna si picaturi.

ABCD

acum 13 ani

Am facut un control acum un an, sa vad daca am probleme. Nu aveam nimic.
Am facut al2lea control inainte sa imi cumpar aceste lentile, ca sa vad exact ce mi se potriveste.

Iuli

acum 13 ani

Ina, sunt lentile cosmetice, fara dioptrii. Cea mai mare p***ae dar in fine, fiecare isi strica sanatatea pe propria responsabilitate.

marya

acum 13 ani

am strabism si as dori sami pune lentile de vedere in loc de ochelari se poate?