Am sau nu nevoie de ochelari?

Afectiuni oculare

Postata de Stefff cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Zilele acestea am fost la o consultatie la oftalmolog deoarece nu vad bine de la departare( nu disting fetele oamenilor si am probleme in a descifra lucruri scrise de la o oarecare distanta).
Dorctorul m-a consultat, dar a zis ca nu crede ca am nevoie de ochelari. A precizat totusi ca vedere mea cu ochelari are o precizie de 90%. A zis ca nu isi da seama care este problema.
O problema exista insa din moment ce eu nu vad corect si clar de la distanta. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? M-au pus pe ganduri spusele doctorului si imi este frica sa nu fie o problema mai grava.
Am varsta de 19 ani si mi-au fost recomandati ochelari in jurul varstei de 9 ani, tot pentru miopie. I-am purtat insa o scurta perioada de timp.
Luni urmeaza o noua consultatie, dar vreau sa aflu si alte pareri, poate cineva a trecut printr-o situatie similara.

Raspunsuri (2)

Leonard

acum 11 ani

ai mai fost la control? care este verdictul?
daca ti s-a recomandat ochelari, de data aceasta ar fi bine sa-i porti, altfel dioptria o sa-ti creasca rapid.
din experienta iti recomand lentilele Crizal UV, produse de Essilor. nu uita ca radiatiile UV ne afecteaza tot timpul anului, nu doar vara :)

Utilizator21536566438

acum 5 ani

Se recomandă să efectuăm un consult înainte de a purta pentru prima oară ochelari! Va asteptam la adresa_web_filtrata