am probleme cu pleoapa unuia din ochi

Afectiuni oculare

Postata de NICOLSAS cu 13 ani in urma.

pleoapa superioara de la ochiul drept nu se ridica bine sau mai bine zis partea de sub sprinceana se lasa peste partea dinspre gene de ce?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Aceasta afecţiune (numită ptoză palpebrală) este cauzată de slăbirea muşchiului responsabil de ridicarea pleoapei, afectarea nervului care controlează acest muşchi sau relaxarea pielii pleoapei superioare. Aceste cauze au la bază boli sau leziuni oculare, defecte congenitale sau vârsta
Dacă căderea pleoapei apare brusc şi evident, trebuie făcut imediat şi obligatoriu un consult oftalmologic .Netratată, această afecţiune poate împiedica dezvoltarea normală a vederii, ducând la ambliopie.

NICOLSAS

acum 13 ani

va multumesc pentru raspuns.

Ioana

acum 10 ani

Buna ziua. Am din perioada liceului probleme cu pleoapele. Pleoapa stanga se ridica , foarte mult, imi simteam pleoapa "trasa" sus , iar cea stanga se umfla si ajungea pana la gene dand senzatia se "apasare", ambele efecte erau deranjante oricum., ma tinea la inceput doua saptamani , dupa stateam cu ele si o luna, un timp isi reveneau si dupa iar iar se repeta . Iar de vreo doi ani au tendinta ambele sa se ridice cat mai sus, formand mai multe cute inestetice. Am perioade cand vad in ceata, ma trezesc cu acest efect incetosat dimineata si ma tine asa cam o ora, e deranjant doar cand urmaresc ceva la televizor pentru ca literele se vad in ceata prea tare.