Am fost diagnosticata( după mai multe investigatii) cu nistagmus pozitional inferior asimptomatic , mai accentuat in Dix Hallpike drept

Afectiuni oculare

Postata de Nicolita Danaricu cu 2 luni in urma.

Întrebarea mea este
- cat de grav e diagnosticul?
Ma confrunt cu o amețeală destul de accentuata.
Am fost tratata pentru vertij și după repoziționarea otolitilor ,amețelile au continuat și în final mi s- a pus diagnosticul de mai sus.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Nistagmusul pozitional inferior asimptomatic este o conditie care afecteaza miscarea ochilor. Desi "asimptomatic" sugereaza ca nu cauzeaza simptome, este posibil ca ameteala sa fie legata de aceasta conditie. Gravitatea diagnosticului depinde in mare masura de simptomele asociate si de impactul pe care il are asupra vietii de zi cu zi.

Tratarea cauzei de baza, cum ar fi repoziționarea otolitilor in cazul dvs., ar trebui teoretic sa ajute la reducerea simptomelor. Cu toate acestea, daca simptomele persista chiar si dupa tratament, este posibil sa fie necesare investigatii suplimentare sau un alt tratament.

Este important sa discutati aceste optiuni cu medicul dvs.

In ceea ce priveste gravitatea diagnosticului, este posibil ca nistagmusul pozitional inferior asimptomatic sa nu aiba un impact semnificativ asupra sanatatii pe termen lung.

Totusi, daca simptomele sunt deranjante sau daca va afecteaza calitatea vietii, este important sa cautati un tratament eficient.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/ameteala-si-pierderi-de-echilibrui-tot-ce-trebuie-stiut-despre-vertij_17604
sfatulmedicului.ro/simptome/nistagmus-miscari-oculare-involuntare_204
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/tipuri-de-nistagmus_19702

Nicolita Danaricu

acum 2 luni

Multumesc frumos !
După diagnosticul pus de medicul ORL mi- am făcut programare și la medic neurolog .