Am fost diagnosticata cu stafilococ coaguazo negativ

Afectiuni oculare Bacteriemie Stafilococ auriu

Postata de Utilizator11583413236 cu 4 ani in urma.

In urma unei operații la ochi realizată in luna Septembrie, la aproximativ o săptămâna, m-am confruntat cu o lăcrimare excesivă și o secreție alb-gălbuie lipicioasa. Am fost diagnosticata cu stafilococ coagulazo-negativ iar la recomandarea medicului am luat clindamycin 300 mg, 1/12 ore, timp de 21 zile. In urma acestui tratament simptomele s-au ameliorat însă nu au dispărut complet. Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema va rog nu ezitați sa-mi spuneti cine v-a îndrumat spre un medic bun, sunt disperata ca nu știu foarte multe despre efectele in timp ale acestui stafilococ. Va mulțumesc !

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/stafilococul-auriu-si-alte-infectii-stafilococice_661