Am fost diagnosticat cu penguecula la ochii dar mă ustură ochii și capu mă doare poate fi de la ace?

Afectiuni oculare

Postata de Elena cu 2 luni in urma.

Penguecula am două pete de grăsime pe ochii am fost la medic și mi sa diagnosticat mi-a dat niște picături dar ochii mereu sunt iritați mă ustură se înroșesc mai nou și capu mă doare poate fi tot de la aceasta ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Penguecula nu este de obicei cauza usturimii la ochi sau a durerilor de cap. Aceasta este o afectiune oculara benigna si nu afecteaza vederea sau confortul ocular. Totusi, simptomele pe care le descrii pot fi asociate cu alte afectiuni ale ochilor, precum conjunctivita sau sindromul de ochi uscat. Este posibil ca picaturile prescrise sa nu fie suficiente sau adecvate pentru a controla aceste probleme. Problemele cu capul ar putea fi, de asemenea, o problema separata, cum ar fi o migrena sau o alta forma de durere de cap.

Este important sa consulti un medic pentru o evaluare suplimentara.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/afectiunile-oftalmologice-simptome-ce-pot-fi-observate-de-pacient_394