Alergie la ochi

Afectiuni oculare

Postata de antigone cu 12 ani in urma.

rectific..pleopa..

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs este vorba probabil de existenţa unei blefarite (inflamaţia pleoapei asociată cu iritarea şi înroşirea sa). Blefarita este o afecţiune care apare des în cadrul unei infecţii bacteriene sau mai rar, este rezultatul unor alergii.
Foarte important pentru tratamentul blefaritei este curăţarea pleoapei pentru care se pot folosi apa sau samponul de copii diluat în apă.
În funcţie de tipul de blefarită, tratamentul include aplicarea unor comprese calde pe pleoape, curăţarea pleoapelor precum şi aplicarea unor creme care conţin antibiotice.
Această afecţiune necesită în primul rând consultul unui medic oftalmolog

antigone

acum 12 ani

va multumesc mult..