ajutor...

Afectiuni oculare

Postata de Catalin64136256 cu 15 ani in urma.

Buna ziua,am o problema pe care am ignorat-o ceva timp,acum un an mi-a aparut pe pleoapa superioara a ochiului stang o galma,o mica umflatura mobila,nedureroasa,in coltul extern al pleoapei,in timp a crescut,singurul inconvienent era ca se observa la machiaj.De cateva zile a mai crescut putin,si ieri s-a inflamat toata pleoapa,s-a umflat foarte tare,si pielea a devenit usor uscata si cu tendinte de exfoliere,am fost la farmacie si mi-au dat Kanamicina unguent,pana luni n-am cum sa ajung la medic,nici nu stiu unde sa merg ,la oftalmolog sau la dermatolog?Am cautat pe net,si cred ca este lipom,am citit ca se extrage chirurgical,mi-e frica de cicatrice,este pe ochi,o sa se vada urat...sunt disperata,ma gandeam ca poate fi si de la farduri,ma machiez zilnic dar folosesc produse de calitate...nu stiu ce sa cred,cu cat caut mai multe informatii pe net ma panichez mai tare,va rog daca stiti ceva despre aceasta problema... multumesc

Raspunsuri (2)

carmen658

acum 15 ani

Buna Poisondeea,
Exista la farmacie tinctura de propolis. Incearca sa pui pe locul respectiv, mai multe zile la rind pina colecteaza si se stoarce ca si un cos. Daca vrei sa ti-l scoti, trebuie sa te adresezi unui dermatolog. Dupa ce-ti va injecta local un anestezic, dermatologul face o incizie in piele. Apoi, prin simpla presiune sau cu ajutorul unei pense, el extrage lipomul. Verifica plaga prin palpare pentru a vedea daca lipomul a fost extras in intregime. Nu-ti ramane nici un fel de cicatrice. Numai bine si succes

Marinela479568

acum 15 ani

Buna!
Vezi sa nu ai probleme cu vederea.
Sotul meu a avut asa ceva. Am mers la oftalmolog care i-a sugerat aceasta operatie, dar nu a facut-o atunci. In urma consultului a avut recomandare de a purta ochelari (nu purtase pana atunci), cu dioptrie destul de mare pt un incepator. Dupa doar o luna de zile acea umflatura a inceput sa se retraga. Acum nu mai are nimic, dar dioptria la acel ochi este mai mare decat la celalalt.
Sanatate multa!