Afectiunea vederii?

Afectiuni oculare

Postata de Utilizator11570740782 cu 4 ani in urma.

Buna seara copilul meu de 3 ani si 7 luni a fost diagnosticat cu astigmatism miopic, ca tratament s-a recomandat corecția optica OD cyl -1,5 ax 15 cyl-1,25D ax 170 DP 48, medicul mi-a spus si de sindromul ochiului lenea. As vrea sa stiu cit de grav este si daca asta se trateaza. Multumesc

Raspunsuri (1)

OftaLine

acum 4 ani

Astigmatismul este deosebit de raspandit in randul copiilor foarte mici, astfel ca 23% dintre copiii cu varsta cuprinsa intre 6 luni si 1 an dezvolta astigatism. 9% dintre copiii cu varsta intre 5 si 6 ani au astigmatism.

Eroarea de refractie inseamna ca forma ochiului nu indoaie lumina in mod corespunzator, astfel ca rezulta o imagine neclara.

Purtarea lentilelor de corectie trateaza astigmatismul, contracarand curbura inegala a corneei. Tipuri de lentile de corectie includ printre altele:

Se recomanda ochelarii de vedere – ochelarii de vedere se pot realiza cu lentile speciale ce ajuta in compensarea formei inegale a ochiului

Optica Medicala OftaLine
adresa_web_filtrata