Afectiune a ochiului

Afectiuni oculare Episclerita

Postata de clim.alina cu 13 ani in urma.

Ce afectiune a ochiului poate fi cand simptomele sunt de inrosire a zonei din jurul irisului care apoi se extinde si intepaturi la clipit? Am facut rratament cu Flumetol S, apoi cu Pranoflog si Tobradex si nu mi-a trecut. Va rog sa-mi dati un raspuns pentru ca fiecare medic spune altceva si afectiunea persista.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Nu stiu ce inseamna "zona din jurul irisului". Este cumva vorba de sclera? Adica de "albul ochiului" in termeni pop**ari? Daca da, poate fi o episclerita si Pranoflogul ar trebui sa fie bun. Am avut si eu, m-a tinut cateva zile. Am pus de vreo 2-3 ori pranoflog si gata. Nu exagera cu medicamentele. Ochiul face foarte usor rezistenta.

clim.alina

acum 13 ani

Da, este albul ochiului. Ceea ce ma ingrijoreaza este ca ma doare cand clipesc si am o sensibilitatea foarte mare la lumina. Mai incerc cu Pranoflog. Cred ca nu e cazul sa recurg la Dexamethasone cu neomicina, mai ales ca nici un doctor nu mi l-a recomandat Multumesc mult pentru raspuns

dorutza

acum 13 ani

nu cumva te machiezi?dermatograful s-ar putea sa fie cauza.