Afecteaza consumul de alcool vederea

Afectiuni oculare

Postata de vikypip cu 13 ani in urma.

In cazul glaucomului acut este interzis consumul de alcool?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Da, consumul de alcool poate afecta vederea. Dar nu inteleg, glaucomul acut este o afectiune foarte grava la care trebuie intervenit in primele 6 ore sau pacientul isi pierde vederea. Implica dureri de cap, greata, ameteli, voma, scaderea brusca a vederii etc. Nu cred ca vreunui pacient aflat in aceasta situatie ii mai arde sa bea ceva...

vikypip

acum 13 ani

Sotul meu este operat de cataracta cu implant de cristalin din anul 1998, cu toate acestea in aceasta perioada a facut dese ori abuz de alcool iar ochiul respectiv i se inrosa se decolora si i se dilata. i s-a mai spus ca are glaucom , ca trebuie sa se inscrie intr-un program, sa faca tratament toata viata dar nu a respectat nimic din ceea ce i s-a spus si a continuat si cu alcolul iar acum la control i-au gasit tensiunea oculara 50, i-a dat tratament pina pe 11 ianuarie dupa care urmeaza probabil o interventie chirurgicala.. dar intrebarea mea este : mai are voie sa consume alcool si la ce se expune daca consuma pt ca el chiar crede ca eu cea care nu il lasa sa bea...

Iuli

acum 13 ani

NU, nu mai are voie sa consume alcool, si mai ales ac***a interventia atat de curand. Dansul isi imagineaza cat de rau va sangera la acea interventie daca va continua sa consume?! Cred ca e mai important sa nu orbeasca decat sa bea alcool!!!!!

cata

acum 13 ani

Si tatal meu a fost diagnosticat cu glaucom la amandoi ochii...intrebarea mea este:oare mai are voie sa consume alcool in conditiile in care i a gasit tensiune oculara 27?el nu tine cont de asta si inca consuma...