Va rog sa ma ajutati cu discifrarea examenului tomografic. Despre ce patologie este vorba?

Afectiuni neurologice

Postata de Utilizator21528921458 cu 5 ani in urma.

Rezumat: Examenul tomografic prin rezonanță magnetică multiplanară evidențiază lărgirea neuniformă a spațiilor sub-arahnoidiene convexitate, șanțurilor intergirale, fisurilor cerebrale laterale, spațiilor inferfoliale cerebeloase. Regiunea hipofizar-hipotalamică fără particularități. Sistemul ventricular fără alterări dimensionale și configurative. Formațiunile mediane cu plasament în limitele normalului. Sinusurile para-nazale pnematizate. Odontoida C2 deplasată pe dreapta. Modificări imagistice relevante pentru atrofie corticală. Subluxație în articulația atlanto- axială.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua. Inseamna ca creierul dumneavoastra incepe procesul de imbatranire. In astfel de cazuri se recomanda ceaiuri de rozmarin, medicamente cu efect vaso-dilatator la nivel cerebral si activitate care sa stimuleze mentalul.
Toate cele bune!