Senzație permanentă de amețeală?

Afectiuni neurologice

Postata de Utilizator21596955543 cu 3 ani in urma.

Bună ziua! Mă văd în imposibilitatea de a merge la un medic neurolog având în vedere că Spitalul din orașul meu este dedicat cv19. În luna aprilie am avut o răceală care a debutat brusc cu ușoare dureri în gât, dureri de cap ascuțite (ca și cum cineva îmi înfigea cuțite în cap) și amețeală continuă, persistentă (senzație ca după 2-3 beri) Am urmat tratament cu antibiotic și durerile de cap și gât au trecut însă amețeala a continuat. Am mers și am efectuat un CT la Regina Maria care a avut ca singur rezultat o ușoară deviație de sept. În rest, totul intact în zona capului. La aproximativ o lună, am avut niște dureri puternice de spate în zona suprarenală, care au trecut după aproximativ 3 zile. De atunci am rămas cu o ușoară durere (de tip febră musculară) în acea zonă. În tot acest timp amețeala a fost continuă (adică permananetă). Am efectuat și un control cardio care a fost ok, control orl care a fost ok și am primit ca tratament de la ORL, Neurotonic, Stresclin, Calciu gluconic și Arlevert. Primele trei au fost destul de bune însă al 4-lea mai rău mă amețește. În tot acest timp amețelile nu au dispărut, doar s-au redus în intensitate în prima parte a zilei. Vă rog să îmi spuneți ce este de făcut, nu mai știu ce să mai iau, am băut și ceaiuri, am mâncat natural însă amețeala persistă de mai bine de 4 luni de zile. De asemenea am și insomnii, ba adorm prea târziu, ba mai mereu mă trezesc devreme ori în miezul nopții. Am făcut și un test de biorezonanță unde mi s-a spus că am multe tasări pe coloana vertebrală. Mulțumesc!

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/vertijul-simptome-cauze-si-tratament_14822

Utilizator11612171719

acum 2 ani

Buna ai rezolvat cv pana la urma cu ametelile ?si eu am zilnic ameteli de 3 luni .ce tea ajutat ?

Utilizator11636200887

acum 2 ani

Te-a ajutat ceva? Am aceeași problemă de 4 luni, amețeală ca atunci când ești beat. La fel, toate investigațiile medicale bune. Mi s-a prescris anxiar pentru anxietate generalizata care îmi ameliorează ameteala, dar doar pt cateva ore. Revine întotdeauna. Nu stiu ce sa mai fac să o tratez.