Se poate vindeca tulburarea delirantă? Se poate scăpa de medicație??

Afectiuni neurologice

Postata de Utilizator11703428347 cu 4 luni in urma.

Tulburare deliranta

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Tulburarea deliranta poate fi gestionata eficient cu tratament adecvat, dar nu poate fi neaparat vindecata complet. Tratamentul poate ajuta la ameliorarea simptomelor si la imbunatatirea calitatii vietii, dar aceasta boala este de obicei cronica. Pacientii pot avea nevoie de medicatie pe o perioada lunga de timp, poate chiar toata viata.

Pe de alta parte, in ceea ce priveste scaparea de medicatie, acest lucru nu este recomandat fara consultul unui medic specialist. Intreruperea terapiei medicamentoase poate duce la recadere sau la agravarea simptomelor.

Este important ca orice modificare a medicatiei sa fie facuta sub supravegherea medicului curant.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/clinici/cabinet-individual-de-psihologie-psiholog-ma-drd-armand-veleanovici_213/articole/tulburarea-deliranta_89
sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-de-personalitate-schizotipala_92