Rog un medic neurolog sa ma sfatuiasca ce trebuie sa fac?

Afectiuni neurologice

Postata de Gergely Ileana cu 2 luni in urma.

Am facut un RMN cerebral si mi-a iesit la concluzii: Cateva arii demielinizante subcortical frontal superior parasagital dreapta, de pana la 4 mm, in usor hipersemnal DWI, necaptante. Rog frumos un medic neurolog sa imi spuna ce inseamna aceasta si la ce medic trebuie sa merg? Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In RMN-ul dvs., au fost identificate cateva zone demielinizante in partea dreapta a creierului, in zona frontala. Demielinizarea inseamna deteriorarea stratului de mielina din jurul axonilor, afectand comunicarea neuronala. Acest lucru poate fi cauzat de boli autoimune precum scleroza multipla, infectii sau alte afectiuni.

Leziunile sunt mici (pana la 4 mm) si nu capteaza agentul de contrast, indicand ca pot fi cronice sau inofensive. Este necesara o anamneza completa si o evaluare clinica pentru interpretarea corecta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Neuropatii/polineuropatiile-demielinizante-acute-etiologie-simptome-si-tratament_19253
sfatulmedicului.ro/Boala-Alzheimer-si-alte-boli-degenerative/pierderile-de-memorie-debut-al-bolii-alzheimeri_8900