RMN cerebral? va rog din suflet?

Afectiuni neurologice

Postata de Utilizator11529504220 cu 5 ani in urma.

va rog ajutati-ma pana ajung la doctor....nu am somn

1)RMN CEREBRAL NATIV.
Examinare IRM cerebrala efectuata nativ evidentiaza:

Fara leziuni cu caracter acut decelabile pe secventa DWI
Temporo-occipital de partea stanga,intranevraxial, se observa mica ingrosare corticala in usor hipersemnal T2/FLAIR, hiposemnal
T1 cu diametru infracentimetric, cu pierderea diferentierii substanta alba-cenusie, fara restrictie a apei (DWI) fara priza de contrast aspectul putand fi compatibil cu o displazie corticala focala (in contextul clinic al pacientului se recomanda si corelarea cu examinarea EEG) - ((EEG perfect fara anomalii electrice))
Fara alte anomalii de semnal la nivelul parenchimului cerebral supra infratentorial
Usoare dilatatii de spatii perivasculare Virchow-Robin capsulo-lenticular bilateral si la nivelul substantei albe fronto-parietal bilateral.
Sistem ventricular nedeviat, simetric fata de linia mediana, cu dimensiuni normale.
Spatii lichidiene pericerebrale normal conformate si dimensionate. Spatii cisternale bazale libere
Usoara ingrosare a mucoasei polului inferior al sinusului maxilar stang, ingrosare milimetrica a mucoasei celulelor etmoidale

CONCLUZIE: Mica anomalie de semnal temporo occipital pe partea stanga putand fi compatibil cu o displazie corticala focala

SUBLINIEZ CA EEG-UL A IESIT BINE ....FARA ANOMALII ELECTRICE

va rog pana ajung la un doctor o parere va rog sa ma linistesc si eu va rog din suflet

Raspunsuri (1)

Utilizator11544302263

acum 5 ani

Buna, ce rezultat ai avut de la medic ?