Prietenul meu consuma xanax are voie sa conduca??

Afectiuni neurologice

Postata de Lica Adriana cu o luna in urma.

E voie sa conduci masina dacă iei sanax?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Xanax (alprazolam) este un medicament cu efect sedativ, care poate afecta concentrarea si coordonarea, de aceea nu este recomandat sa conduceti daca l-ati consumat. Poate provoca somnolenta si poate reduce viteza de reactie, deci conducerea devine periculoasa atat pentru prietenul dvs. cat si pentru ceilalti participanti la trafic. Totusi, fiecare organism este unic si poate reactiona diferit la medicamente, deci cel mai bine ar fi sa discutati cu medicul sau farmacistul care a prescris medicamentul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/medicamente/xanax-comprimate_9794
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/combinatii-periculoase-de-medicamente_9329