Posibil un AIT?

Afectiuni neurologice Trigliceride Colesterol Atac ischemic Hipertensiunea arteriala (HTA) Neuropatie periferica Neurofibromatoza Atrofia cerebeloasa
+5
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21611429956 cu 3 ani in urma.

Acum vreo 1 luna sa zic asa, m-am trezit intr-o dimineata, m-am dus in bucatarie sa-mi beau cafeaua, ca de obicei si dintr-o data nu imi mai gaseam cuvintele si ma tot blocam, am inceput sa ma panichez(cred ca a fost primul meu atac de panica), inima a inceput sa-mi bata cu putere si m-a luat o durere de cap deasupra urechii pe partea dreapta. M-am intins in pat si m-am pus sa dorm pentru ca nu stiam ce sa fac, dupa ce m-am trezit mi-am revenit si nu am mai patit de atunci ceva asemanator. In ziua de revelion, am avut dinou parca o stare de confuzie si ameteala care nu a trecut in totalitate nici pana in ziua de azi ( ameteala ), confuzie nu am mai intampinat. Scriu aici, sperand sa primesc un raspuns, deoarece medicul cardiolog mi-a dat doar medicamente de hipertensiune, eu ac***a in medie 130-90, mi-am facut EKG, a iesit bine, ecografie la inima, a iesit bine. Analize de sange, urina etc, in care a iesit colesterolul mare, trigliceridele foarte mari, si lipidele acelea iar mari. Mi-am facut si analizele acelea de endocrinologie, au iesit bine. Ideea e ca doamna doctor( de la privat ), m-a trimis acasa doar cu aceste tablete, eu fiind ametit in continuare, mi-a zis sa revin la control peste "1an" daca nu imi trece... fara sa-mi dea pastile de colesterol sau subtiere a sangelui. Ce ar trebui sa fac ? Mi-e frica sa nu fi avut un atac ischemic tranzitoriu, mentionez ca am 24ani, M, nu sunt obez, doar cu o usoara suprapondere de 4kg. Imi amorteste repede si decetul mic de la mana stanga cam de cand e si ameteala( daca are o relevanta ). Sanatate !

Raspunsuri (4)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/masuri-imediate-in-cazul-unui-atac-de-panica_16180

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna ziua.
Faceti o RMN cerebrala. Aici veti avea informatii daca exista zone demielinizate, cicatrici etc.
Toate cele bune!

Anastasia

acum un an

Este o migrenă. Pățesc același lucru. La început pierd cuvintele, nu pot formula propoziții, după aceea apare o aură pe o parte, ca și când nu văd bine, doar niște sclipici. Și după aceea mă apucă o durere groaznică de cap. Când simțiți primele semne, luați nospa și magneziu o doză mare. Puteți face și o baie cu sarea Epsom la picioare.

Utilizator

acum un an

Aceleași probleme le-am avut și eu. Încă le mai am. La mine a fost vb de o infecție (sinuzita), care s-a dus la cap. Tot asa, dimineața m-am trezit cu degetul mic de la mana stânga amorțit. În câteva minute, mi-a amorțit și partea stânga a fetei, și nu mai puteam sa înghit. Am mers la spital, acolo p***a grămadă, unul mai prost decât altul. Au zis ca am avut atac de panica. Toată ziua am tremurat, spre seara mi-am revenit cât de cât. De atunci am rămas cu o stare, de parca sunt beat...