Nu știu ce am:(((

Afectiuni neurologice Afectiuni si tulburari cardiovasculare Anxietatea de performanta Depresie
+1
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp150330210428265 cu 6 ani in urma.

Bună ziua! De ceva timp am o problemă foarte gravă, cel puțin așa cred și simt eu. Mi s-a făcut odată rău instantaneu, am avut tahicardie, am crezut pur și simplu că fac infarct și mor. După tot asta am crezut, că am avut atac de cord sau ceva ce are legătură cu inima. De atunci se repetă totul, mi se întâmpla când plecam de acasă, nu în timp ce stăteam în casă. Am fost și am făcut electrocardiogramă și mi s-a zis că nu am altceva în afară de puls mare. Se tot repetă totul, de atunci trăiesc un coșmar, mi-e frică să ies din casă, mă gândesc că poate am vreo boală gravă, chiar mă gândesc la cancer, ceva la inima, la ce e mai rău. Sunt terminată psihic și mi-e foarte frică să nu am o boală gravă.

Raspunsuri (1)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 6 ani

Bună ziua! Vă înțeleg îngrijorările legate de starea de sănătate. Dacă investigațiile medicale nu au evidențiat nici o problemă, cel mai probabil manifestările fiziologice pe care le resimțiți sunt datorate unui nivel ridicat de anxietate. Vă recomand să mergeți la un psiholog clinician pentru o evaluare exactă și stabilirea unui diagnostic (atac de panică, anxietate generalizată, etc.) Penru tratarea problemelor legate de anxietate cea mai eficientă metodă este psihoterapia cognitiv-comportamentala.