Ma puteți ajuta cu o întrebare ?

Afectiuni neurologice

Postata de Monalisa Oana cu 18 ore in urma.

Bună ziua, în urma unui Rmn cerebral, mama a primit diagnosticul de Chist benign pe mezencefal de 2,3 cm. Sunt șanse sa fie operabil?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 17 ore

Buna ziua,

In general, daca chistul nu provoaca simptome semnificative si nu este de natura maligna, medicii pot decide sa-l supravegheze in loc sa-l opereze.

Cu toate acestea, decizia de a opera sau nu depinde de o serie de factori, inclusiv de localizarea chistului, de starea generala de sanatate a mamei dvs., precum si de potentialele riscuri si beneficii ale operatiei. Este esential sa discutati toate aceste aspecte cu medicul neurochirurg al mamei dvs..

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurochirurgie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/diferenta-dintre-tumorile-maligne-si-cele-benigne_17159