Interpretare rezultatul rm n?

Afectiuni neurologice

Postata de Daniela cu 5 luni in urma.

Tatal meu a facut ce curand rmn cerebral si rezultatul este urm" secventele angio evidentiaza modificari cu scaderea fluxului si a intensitatii semnalului la nivelul arterei posterioare drepte.As dori sa stiu ce inseamna acest lucru

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Rezultatul RMN cerebral arata ca exista modificari la nivelul arterei posterioare drepte, care determina scaderea fluxului sanguin si a intensitatii semnalului. Aceste modificari pot indica posibile probleme vasculare sau ischemice la nivelul creierului.

Este important sa consultati un medic specialist pentru a primi o evaluare completa si a determina cauza exacta a acestor modificari si eventualele consecinte asupra sanatatii tatalui dumneavoastra.

Va recomandam sa il programati pe tatal dumneavoastra la un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Boala-Alzheimer-si-alte-boli-degenerative/tulburari-neurologice_10410