Este grav?Ce ar trebui sa fac?

Afectiuni neurologice

Postata de Georgiana. cu 2 luni in urma.

De cand am început sesiunea, am inceput sa simt in partea dreapta deasupra urechii cum mi se zbate o vena, de cate 3 ori, se oprea, iar se zbatea.Acum nu se mai zbate in sezut sau cand stau in picioare, si doar cand tin capul jos pe partea dreapta.Mentionez ca port ochelari poate au vreo legatura.Sunt panicata, ajutor!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Senzatia pe care o descrii nu pare foarte grava si este posibil sa fie atribuita multor cauze, inclusiv stres, hipertensiune arteriala, anxietate sau pur si simplu datorita rigidizarii muschilor gatului. Purtarea ochelarilor nu ar trebui sa aiba vreo legatura cu aceasta problema, decat daca aceasta apare in timp ce te concentrezi prea mult la citit sau la calculator. Cel mai bine este sa incerci sa te relaxezi, sa-ti mentii buna postura, sa faci pauze frecvente in timp ce studiezi si sa eviti deshidratarea. Daca aceasta stare continua sau se agraveaza, ar fi recomandat sa consulti un medic pentru o evaluare detaliata.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/manifestari-care-pot-semnala-probleme-ale-vaselor-de-sange_9073

Georgiana.

acum 2 luni

Credeti ca ar trebui sa consult un neurolog sau un consult la ORL?